.Optisyenlik Nedir?

Öğrenim Dili: Türkçe, Hazırlık: İsteğe Bağlı, Puan Türü: YGS-1

Bölümün Normal Öğretim ve İkinci Öğretim Programı Bulunmaktadır.

Optik sektörü, Göz hekimleri tarafından tanısı konmuş kusurların giderilmesi ve hastaya eksiksiz bir şekilde uygulanması amacı ile kurulmuş bir sağlık sektörüdür.
Optik sektöründe optisyenler, mağaza sahipleri ve satış elamanları birlikte bir ekip çalışması içerisindedir.

Optisyen Nedir?

Üniversitelerin sağlık meslek yüksek okullarının optisyenlik programından mezun olmuş kişilere optisyen denir.
Optisyenler, görme bozukluklarının düzeltilmesi ve giderilmesi için oluşturulmuş reçeteleri okuyabilen, optik gereçleri tedarik eden ve reçete doğrultusunda hastaya özel uygulamarı sağlayabilecek düzeyde eğitim almış kişilerden oluşur.

Optisyenlik Programı Amacı

Bu programın amacı; genel halk sağlığı bilgisine sahip, girişimci ve kendini yenileyebilen, toplam kalite felsefesini benimsemiş ve ilgili kurumsal süreçlere destek verebilen, mesleği ile ilgili çevresel, toplumsal ve etik problemleri ve bunlarla ilgili sorumluluklarını bilen, mesleği ile ilgili sağlık ve emniyet tedbirlerini gözeten teknik elemanlar yetiştirmektir.
Optisyenler, hekimin yazdığı reçeteyi okuyarak hastaya uygun cam ve çerçeveyi tedarik eder.
Pupillametre ve kişisel ölçüm teknikleri ile hastanın pupilla ( iki göz bebeği arası ) mesafesini ölçülerek görme odağını belirler.
Fokometre ile camın diyoptrilerini ölçerek camın odağını tespit eder.
Optisyenler yaptıkları ölçümler sonucu hazırladıkları camı, uygun çerçeveye montajı için manuel veya otomatik cam kesme makinalarında camı istenilen ölçülere getirir ve montajını yapar.
Kişisel ölçülere göre hazırlanan gözlüğü hastaya teslim eder.

Optisyenlik Mezunları İş İstihdam Olanakları  

Bu programdan mezun olan öğrenciler “Optisyen” unvanı ile kendi optik mağazalarını açabilecekleri gibi, optisyenlik müesseselerinde mesul müdür olarak da çalışabilirler. Optisyenler gözlük yapan ve satan işletmelerde görev yaparlar.

Optisyenlik DGS

Mezunlar ayrıca Meslek Yüksekokulları ve Açık Öğretim Önlisans Mezunlarının Lisans öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik hükümlerinden yararlanarak alanlarında kontenjan açıldığı takdirde dikey geçiş sınavı (DGS) ile lisans programlarına kayıt hakkı kazanabilirler.

Olusturulma Tarihi:2018-10-04 12:52:18
Guncelleme Tarihi: 2018-10-08 09:40:31