.Fizyoterapi Nedir? Ne İş Yapar?

Hazırlık: İsteğe Bağlı, Puan Türü: YGS-2, Öğrenim Dili: Türkçe

Bölümün Normal Öğretim ve İkinci Öğretim Programı Bulunmaktadır.

Hasta veya özürlü bireylerin yaşantılarını, her yönüyle sağlam insanlara benzetmek amacıyla, fizik tedavi ve egzersiz uygulamalarını, fizik tedavi doktoru ve fizyoterapist denetimi ile birlikte yapan kişidir.

FİZYOTERAPİ MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Fizik tedavi teknikeri olmak isteyenlerin;
• Fen bilimlerine, özellikle biyoloji ve fiziğe ilgili ve bu alanlarda başarılı,
• Bedence güçlü ve dayanıklı,
• Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilen,
• El ve parmak becerileri gelişmiş,
• Başkalarını anlayabilen ve onlara yardım etmekten hoşlanan,
• Sabırlı, sevecen, dikkatli ve sorumluluk sahibi kimseler olmaları gerekir.


FİZYOTERAPİ ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI 

Fizik tedavi teknikerleri hastanelerde ve rehabilitasyon merkezlerinde, özel sağlık kurumlarında, özel eğitim merkezleri, spor/sağlık merkezleri, profesyonel ve amatör spor klüpleri, huzur evleri, kaplıca/termal tesislerinde vs. görev yaparlar. Çalışma ortamı temiz ve sessizdir. Genellikle ayakta ve çeşitli aletleri kullanarak görevlerini yürütürler. Görev sırasında hastalarla, hekimlerle ve fizyoterapistlerle koordinasyon içindedirler.

FİZYOTERAPİ PROGRAMI MEZUNLARI ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI 

Devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, Sağlık Bakanlığı, belediye ve üniversite araştırma hastanelerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, özel kliniklerde, spor kulüplerinde, huzurevlerinde çalışabilirler.
Büyük oranlarda artan trafik ve diğer iş kazaları sonrasında, fonksiyon bozukluklarının kalıcı hale gelmesinin önlenmesi, kişinin bağımsızlığının kazandırılması konusunda bu elemanlara büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.
Özürlüleri topluma kazandırmanın onları üretken işlerde çalıştırmanın bilincine varıldıkça bu alanda çalışanların önemi giderek artmakta ve daha fazla elemana gereksinim duyulmaktadır.

FİZYOTERAPİ DGS ve MESLEKTE İLERLEME 

“Fizik Tedavi” ön lisans programını başarı ile bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

Olusturulma Tarihi:2018-10-04 12:40:58
Guncelleme Tarihi: 2018-10-08 09:42:20